Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Forsamlingsforbuddet hæves i den politiske aftale, som blev indgået natten til fredag, i flere tempi. I dag må kun fem forsamles indendørs, men fra den 21. maj er tallet 50, og det stiger til 100 personer den 11. juni, skriver Finans.dk.

”Der er hårdt brug for at få genindført det store forsamlingsloft på 500, så vi igen kan få gang i hele møde- og konferencemarkedet, der ligger helt underdrejet,” siger Katia K. Østergaard, adm. direktør i HORESTA.

Et andet element i planen, som giver panderynker, er at den nye aftale fortsat dikterer, at serveringen skal lukke kl. 22, og lukketiden er kl. 23. Det kan ifølge Jakob Beck Wätjen, der er chef for Vejlsøhus og Gl. Skovridergaard Hotel og Konferencecenter i Silkeborg, være en begrænsning.

Læs hele historien her.

Flere turister løfter sommeren i Aarhus-regionen

Årets højsæson har budt på fremgang hos både hoteller og attraktioner i Aarhusregionen. Samtidig fylder internationale gæster mere, og flere aktører melder om vækst fra blandt andet Nederlandene, Tyskland og Frankrig.

De Konservative vil styrke turismens rammevilkår

Turismen er et af Danmarks største erhverv, men får ikke politisk opmærksomhed svarende til sin betydning, mener Det Konservative Folkeparti. Partiet efterlyser bedre rammevilkår frem for øget regulering.

Log ind