Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Indtil for tre uger siden kunne danske virksomheder ramt af coronakrisen søge om kompensation for faste omkostninger pr. cvr-nummer. Men nu får flere virksomheder afvist deres ansøgninger om coronahjælp. For det viser sig, at EU’s regler ikke kompenserer pr. cvr-nummer, men derimod pr. koncern. Altså kun én gang i alt. Det skyldes, ifølge Børsens kilder, at danske myndigheder har fejltolket EU-reglerne.
HORESTA vil ikke pege fingre ad nogen, da EU-regler bestemt ikke er let læsning. Men organisationen river sig i håret over, at virksomhederne nu har udsigt til ringere vilkår.
“De store turismevirksomheder er blevet stillet i udsigt, at de kunne kompenseres for op til 75 mio. kr. pr. virksomhed opgjort på cvr-nummer. Nu får de lige pludselig dét tilsammen. Det gør en kæmpe forskel,” siger Kristian Nørgaard, politisk chefkonsulent i HORESTA, som har hjulpet virksomheder med at fortolke EU-reglerne under pandemien.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026