Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ejeren af ejendommen, I/S Tårnborg Parkhotel af 17. marts 1998, har bekræftet, at de har indgået aftale med 3F om købet af ejendommen, der fremadrettet skal bruges som intern kursusejendom for 3F, der overtager ejendommen per 1. januar 2022. Det betyder, at Comwell stopper med at drive hotelaktivitet fra ejendommen med året udgang. Det oplyser hotelkæden i en pressemeddelelse, fortæller HotelNyheder.dk.

”Vi har været utrolig glade for at drive Comwell Korsør gennem de sidste 10 år, og jeg synes, at vi har fået skabt nogle rigtig gode resultater og tiltag sammen med organisationen. Derfor er det også med en vis portion vemod, at vi skal stoppe med at drive hotelaktivitet i ejendommen,” udtaler koncernchef, Peter Schelde, der samtidig understreger, at gæsterne ikke kommer til at mærke det forestående salg.

Læs hele historien her.

Se også

Aarhus skal finde gæster til 1.000 nye hotelværelser

Hotelkapaciteten i Aarhus står foran en stigning på godt 30 pct. med næsten 1.000 nye værelser. Hotellerne mærker endnu ikke en markant skærpet konkurrence, men både branchen og VisitAarhus har øget fokus på at tiltrække flere gæster til byen.

Comwell digitaliserer gæsterejsen med ny app

Comwell Hotels lancerer en ny app, der giver gæster mulighed for selv at håndtere centrale dele af hotelopholdet. Løsningen skal samtidig frigøre tid i receptionen til de gæster, der ønsker personlig betjening.

Log ind