Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Coronapressemødet første på ugen har skabt forvirring om forsamlingsforbuddet og har tvunget den allerede hårdt pressede restaurations- og hotelbranche i knæ. Det sker, til trods for at det ellers var begyndt at »lysne lidt«, fortæller Tivoli Hotel & Congress Centers direktør Jakob Ellermann til Berlingske.
”Pressemødet har givet folk en klar opfattelse af, at man kun må samles 50. Alle snakker om 50. Men tallet er altså 500. Folk aflæser det, der bliver sagt - og så aflyser de. Der er opstået en form for uklarhed: Man tror, at man ikke må holde fester, møder eller på andre måder være sammen,” siger hoteldirektøren.
Thomas Gaarde, direktør og ejer af Restaurant Maven og to andre spisesteder i Københavns indre by, har ligeledes mærket nedgangen. Han vurderer, at hans restauranter har mistet halvdelen af deres omsætning efter mandagens pressemøde.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026