Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter at have holdt hånden under sine fastansatte medarbejdere siden coronakrisen kom til Danmark i marts, gennemførte Københavns største hotelgruppe, Arp-Hansen Hotel Group, i slutningen af august en større fyringsrunde, skriver Standby.dk.

Ved opsigelserne i slutningen af sidste måned blev 84 medarbejdere, cirka 15 procent af de fastansatte, opsagt hos Arp-Hansen. Om baggrunden siger Dorte Krak, koncernchef i Arp-Hansen, til STANDBY.dk:

”Det er nu over fem måneder siden, Covid-19 pandemien vendte op og ned på vores verden, der stort set blev lukket fra den ene dag til den anden. Ingen kunne den 11. marts, hvor Danmark med sikker hånd af vores statsminister og myndigheder blev lukket ved grænsen, flytrafik indstillet, restauranter lukket og mange danskere hjemsendt, forestille sig, at vi nu her et halvt år senere stadig befinder os i den mest alvorlige situation, som Danmark og verdensøkonomien har stået i siden 2. verdenskrig.”

Selvom Arp-Hansen Hotel Group er en velkonsolideret og sund virksomhed, er situationen og ikke mindst det fremadrettede billede for hotelmarkedet i København og Aarhus de kommende måske to-tre år så klar og alvorlig, at det er vores pligt som ledelse at agere på det for at sikre, at vi også fremadrettet kan være en sund virksomhed, fortæller Dorte Krak.

Læs hele historien her.

Aarhus skal finde gæster til 1.000 nye hotelværelser

Hotelkapaciteten i Aarhus står foran en stigning på godt 30 pct. med næsten 1.000 nye værelser. Hotellerne mærker endnu ikke en markant skærpet konkurrence, men både branchen og VisitAarhus har øget fokus på at tiltrække flere gæster til byen.

København vil begrænse antallet af delecykler

Københavns Kommune vil arbejde for færre delecykler i hovedstaden efter en sommer med debat om turisters adfærd på cykelstierne. På et møde med blandt andre hoteller, turismeaktører og mobilitetsvirksomheder blev der også drøftet bedre information til besøgende og nye trafiksikkerhedstiltag.

Log ind