Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mads Rye Magnusson kunne næsten ikke være i sig selv efter at have set tirsdagens pressemøde med sundhedsminister Magnus Heunicke (S) og repræsentanter for en række sundhedsmyndigheder, skriver DR.
Han er indehaver af restauranterne Mes, Spazio 26, Meille Salon 39 og en ny vinbar på Frederiksberg. Tidligere har han arbejdet som kok på de velrenommerede restauranter Falsled Kro og Geranium. I løbet af en uge har de fem restauranter godt 2.000 spisende gæster, men allerede få timer efter pressemødet havde Mads Rye Magnusson 500 ubesvarede opkald til sin telefon.
”Folk panikker og aflyser. Men regeringen kommer ikke med nogen hjælpepakker eller tiltag, så jeg taber hundredetusindvis af kroner på deres indicier. For mig at se så famler de i blinde. Hvordan kan man give studerende lov at køre rundt i en bus på deres rustur? Og vi har gymnasier, der stadig er åbne. Det er til grin, og de tager pis på os. Jeg er pissetræt af det. Jeg må ikke være bitter eller mavesur, for det gavner ikke noget, jeg er nødt til at komme op på hesten igen. Men det er superfrustrerende, for det er altid os, der skal peges fingre ad,” siger Mads Rye Magnusson.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Direktør bag italiensk luksushotel gæster HORESTAs Årsdag 2026
03-11-2026
-
Fynsk landmand hædres med Årets Wiuff 2026
03-11-2026
-
Hotel Randers skal finde ny direktør
03-11-2026
-
Esbjerg får 50 nye hotelsuiter og gastronomisk satsning
03-11-2026
-
Tidligere hotelchef bliver vicedirektør i Den Gamle By
03-11-2026
-
HORESTA advarer om visumshopping på danske hoteller
03-11-2026
-
Mere beskyttet natur kan bidrage med milliarder til turismen
03-11-2026
-
Skatteminister vil undersøge afgifter på autocampere
03-11-2026