Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er brug for hjælp nu. Så kontant er udmeldingen fra både restauratører, HORESTA og flere partier på Christiansborg. Den tilladte åbningstid for restauranter, barer og caféer begrænses til kl. 22.00 med virkning fra den 17. september 2020, skriver DR.
Hos HORESTA ser man bekymret på den kommende tid, og håber derfor blandt andet på lønkompensation.
”Vi oplever nu rigtig mange som aflyser deres arrangementer, og det gør, at vi er nødt til at sende nogle af medarbejderne hjem, for at kunne beholde arbejdspladser i erhvervet,” siger politisk chefkonsulent Kristian Nørgaard.
Står det til flere af partierne på Christiansborg, bør regeringen og Folketingets andre partier kigge på en kompensationsløsning til de ramte restauranter og barer. For når man går ind og ændrer på vilkårene, skal de også have en hjælp, mener både Radikale Venstre, Konservative, Dansk Folkeparti og Venstre.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026