Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

De danske restauratører må siges at stå i frontlinjen, når regeringen skal inddæmme coronavirussen. I marts lukkede restauranterne sammen med resten af samfundet. Men endelig, to måneder senere, åbnede de igen, skriver Ekstra Bladet. Det har dog ikke været en dans på roser siden åbningen 18. maj. Langtfra.

Restauranterne har gang på gang fået udstukket nye regler for både åbningstider, forsamlinger og antallet af gæster pr. kvadratmeter. Og det er et problem, siger Kristian Nørgaard, der er politisk chefkonsulent i HORESTA.

”Det er jo en meget omstillingsparat branche. Det tror jeg, alle har fundet ud af de seneste seks måneder. Men at der den ene dag bliver lavet nye restriktioner, som træder i kraft klokken 12 dagen efter, det er der altså ikke mange, der kan holde til,” fortæller han.

Morten Dahlin får ny rolle i Venstre

Fungernede turismeminister Morten Dahlin er udpeget som ny gruppeformand for Venstres folketingsgruppe. Udnævnelsen sker midt i igangværende regeringsforhandlinger.

Restaurant Insights 2026 - København

Kl. 9.00 - 13.00

Få inspiration til hvordan du kan udvikle din virksomhed og bliv opdateret på de seneste markedsdata og forventninger til branchens udvikling.

Log ind