Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Convenience-aktøren Reitan ser frem mod udrulning af café-brandet Caffeine i Danmark. Brandet har oprindeligt haft hjemme som en baltisk kaffekæde, men skal nu omdefineres til en ny plads i det danske marked, skriver FødevareWatch.dk.
"Vi har analyseret os frem til, at der ikke er plads til et rendyrket kaffekoncept. Til gengæld er der plads til en kæde, som har både højkvalitetskaffe og lækker mad," siger salgsdirektør – og en af konceptets danske hovedarkitekter – Daniel Ødegaard til FødevareWatch.
Han tilføjer, at det også er derfor, at kædens danske DNA hedder love for organic coffee and fresh food. Med andre ord: Fremover skal kæden associeres med både en seriøs americano og en panini ud over det sædvanlige.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026