Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Unge, festglade danskere har i Aalborgs Jomfru Ane Gade shoppet rundt efter stempler eller armbånd, så de kan komme ind på barer efter klokken 23. Derfor varsler politiet nu bøder til restauratører og barejere, hvis der kommer borgere ind, der ikke har været på baren før klokken 23.00, skriver TV2.dk.

HORESTA mener, at kl. 23-reglen bør afskaffes.

”Den her regel giver ingen mening. Den er utroligt vanskelig at have med at gøre, og pilen peger tilbage på vores medlemmer, når det går galt. Det er ikke rimeligt,” siger Anette Hyldebrandt, der er chef for turisme- og oplevelsesøkonomi i HORESTA.

Læs hele historien her.

Ny direktør på vej til Old Irish Pub

Stifterne Kristian Blak og Peder Blak træder ud af direktionen i Old Irish Pub. Advokat Anders Rubinstein overtager midlertidigt ledelsen, mens kæden søger en permanent administrerende direktør.

Log ind