Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ifølge Socialdemokratiet bliver området diskuteret løbende, og partiet indkalder derfor ikke umiddelbart til forhandlinger om at hæve grænsen for køb af alkohol, skriver Jyllands-Posten.
22 organisationer, herunder HORESTA, foreslog lørdag at hæve aldersgrænsen fra 16 til 18 år for køb af øl, vin og eksempelvis Gajolshots med op til 16,5 pct. alkohol. Det sker, fordi danske unge sidder på europarekorden som dem, der drikker hyppigst og oftest har været fulde.
”Vi synes, det er et fornuftigt forslag. Vi kan se, vi har et problem i Danmark, og vi kan se fra andre lande, at det virker. Når man hæver aldersgrænsen, drikker folk mindre og begynder at drikke senere. Det handler ikke om en forbudspolitik, men en forebyggelsespolitik, hvor vi får et sundt forhold til alkohol,” siger sundhedsordfører Stinus Lindgreen (R).
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026