Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Køleskabe, gryder og restauranter har været tomme en stor del af tiden under corona-pandemien. Selvom der lige så stille er ved at komme gang i gryderne, kører restauranterne fortsat ikke på fuldt blus, skriver TV2 Lorry.
Det har nu fået Copenhagen Business Hub til at starte projektet Greater Copenhagen Food Start-up. Initiativet har til formål at nytænke restaurationsbranchen.
Projektet indebærer to forskellige workshopforløb, hvor der blandt andet vil være oplæg om, hvordan man driver en restaurant med corona-restriktioner for øje, men også hvordan man realiserer sin restaurantidé.
Workshoppene er EU-finansierede, og det er derfor ganske gratis at tilmelde sig. Det finder sted den 1. og 8. september – begge dage klokken 16 i CPH Food Space i Slagtehusgade 11.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026