Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Flere ordførere fra oppositionspartierne er stærkt kritiske over, at det fortsat er uklart, om der kommer hjælp i forbindelse med de nye restriktioner, der gælder for 17 storkøbenhavnske kommuner, skriver Berlingske.

”Som sædvanlig må vi gøre det på bagkant, og jeg synes, det er ærgerligt, at det er den måde, regeringen arbejder på. For jeg tror, at dansk erhvervsliv havde haft det noget bedre, hvis regeringen havde sørget for en afklaring på forkant,” siger Torsten Schack Pedersen, erhvervsordfører for Venstre.

Han henviser til, at der allerede 28. august blev indgået en bred politisk aftale om, at der skal etableres en model, der ville kunne kompensere de virksomheder, som for eksempel blev ramt af regionale nedlukninger.

Kristian Nørgaard, politisk chef i HORESTA, siger, at pressemødet i tirsdags fik øjeblikkelige konsekvenser for branchen. Hans vurdering er, at udmeldingen har halveret forretningsgrundlaget i København.

Læs hele historien her.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms

Regeringen regner foreløbigt med, at omkring 96 pct. af den planlagte momsnedsættelse på fødevarer vil slå igennem som lavere priser for forbrugerne. Beregningen bygger på en antagelse om fuldt prisgennemslag fratrukket virksomhedernes administrative omkostninger ved et differentieret momssystem.

Log ind