Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

De havde ellers lige holdt både designmesse og automatikmesse, men grundet udviklingen i coronasmitten har Messecenter Herning set sig nødsaget til at aflyse sine to kommende messer, FoodTech og DiaLabXpo, skriver TV MidtVest.

”Først og fremmest koster det en masse ærgrelse, fordi det er et hårdt slag for organisationen. Det er et hårdt slag for virksomheden. Det er et hårdt slag for udstillerne,” siger Georg Sørensen, der er centerets administrerende direktør.

Det er endnu uvist, hvor meget aflysningerne kommer til at koste MCH, men Georg Sørensen er fortrøsningsfuld. Han tror på, at der kommer flere hjælpepakker, og at der kommer nogen, der bliver endnu mere målrettet til de hårdest ramte virksomheder i Danmark.

Læs hele historien her.

Folkemødet 2026

HORESTA er igen i år til stede på Folkemødet, hvor vi samler politikere, beslutningstagere og branchens aktører til debatter om turisme, hoteller, restauranter og de vilkår, der former erhvervet. Her sætter vi branchens dagsordener til debat og bringer erhvervets perspektiver ind i de politiske samtaler.

Blog: Selvfølgelig skal museerne ikke have skattefrie konkurrencefordele

Når museer driver kommercielle aktiviteter, bør de beskattes på lige vilkår med andre virksomheder. Klare regler er nødvendige for at sikre fair konkurrence mellem museer og oplevelseserhvervet. Sådan lyder det fra poltisk chef, Maria Olafsson, i dette debatindlæg, som også har været bragt i Berlingske.

Log ind