Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hoteldirektør Thomas Danielsen var kun lige nået hjem og havde smidt jakken fredag aften, inden han måtte skynde sig at få overtøjet på igen og tilbage på Frederik VI's Hotel i Odense, som han står i spidsen for, skriver Børsen. To fredage i træk har regeringen nu varslet nye restriktioner, som skulle efterleves under et døgn efter.
“De gjorde det også fredagen før, så det er utroligt, at det overhovedet overrasker os. Vi bliver tæsket i gulvet igen og igen. Vi kigger ind i et mørkt efterår, og jeg får helt ondt i maven af at tænke på det,” siger Thomas Danielsen.
Chef for turisme og oplevelsesøkonomi i HORESTA, Annette Hyldebrandt, mener ikke, at der er en plan for, hvordan virksomhederne skal forholde sig, og restriktionerne kommer over night. Det er en urimelig situation for virksomhederne at skulle navigere i, fortæller hun.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026