Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Søndag aften er et politisk bredt flertal blevet enige om at kompensere restauranter, barer og cafeer, der er ramt af de nye landsdækkende coronarestriktioner. Det er positivt, at der er landet en aftale, lyder det fra HORESTA, men aftalen er langt fra fyldestgørende, skriver Berlingske.

”Det er et fornuftigt første skridt, men der er væsentlige mangler i den her aftale. For eksempel havde vi gerne set, at den indeholdt lønkompensation. Der er nogle ubekendte i aftalen i forhold til dem, der indirekte er påvirket af restriktionerne. Det kan for eksempel være kantiner, der laver frokostordninger. Når man beder folk om at arbejde hjemmefra, så bliver frokosten afbestilt,” siger Kristian Nørgaard, der er politisk chefkonsulent i HORESTA.

Læs hele historien her.

Blog: Selvfølgelig skal museerne ikke have skattefrie konkurrencefordele

Når museer driver kommercielle aktiviteter, bør de beskattes på lige vilkår med andre virksomheder. Klare regler er nødvendige for at sikre fair konkurrence mellem museer og oplevelseserhvervet. Sådan lyder det fra poltisk chef, Maria Olafsson, i dette debatindlæg, som også har været bragt i Berlingske.

Morten Dahlin får ny rolle i Venstre

Fungernede turismeminister Morten Dahlin er udpeget som ny gruppeformand for Venstres folketingsgruppe. Udnævnelsen sker midt i igangværende regeringsforhandlinger.

Log ind