Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Kombinationen af stigende smittespredning og festglade unge har fået flere eksperter og borgmestre i hovedstadsområdet til at tale for øgede restriktioner i det københavnske natteliv. Blandt andet har mundbind på barer og restauranter, nye begrænsninger på åbningstider og sågar en ny nedlukning af nattelivet været på tale, skriver Ritzau.

Men tiltagene risikerer at ramme skævt, mener HORESTA.

”Jo flere restriktioner, der lægges ned over det professionelle natteliv, som i forvejen sikrer høj hygiejne og afstand, jo mindre attraktivt gør man det for de unge at komme der. Og så skubber man dem i stedet ud på gader og stræder, til piratfester og privatfester, hvor der ikke nødvendigvis er styr på forsamlingsforbud, afspritning eller afstand,” siger Kirsten Munch, der er politisk direktør i HORESTA.

Hun er bekymret over den igangværende debat om nye restriktioner i branchen. For hendes indtryk er, at problemet i højere grad ligger i de uautoriserede fester på gaderne.

Læs hele historien her.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms

Regeringen regner foreløbigt med, at omkring 96 pct. af den planlagte momsnedsættelse på fødevarer vil slå igennem som lavere priser for forbrugerne. Beregningen bygger på en antagelse om fuldt prisgennemslag fratrukket virksomhedernes administrative omkostninger ved et differentieret momssystem.

Lempelser gør det nu lettere at drive restaurant og bar i Jomfru Ane Gade

Det bliver nu lettere at udvikle restauranter og barer i Jomfru Ane Gade. Aalborg Byråd har lempet eksisterende regler og fjerner nu flere af de dokumentationskrav, som HORESTA og branchen har arbejdet for at få ændret. Resultatet er mere smidige rammer og mindre bureaukrati for virksomhederne.

Log ind