Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
De nyeste corona-restriktioner har i høj grad ramt restaurationsbranchen. Selv om restriktionerne primært har givet aflysninger for selskaber over 50 personer, så har mange virksomheder også aflyst større reservationer og givet et hak til branchen, skriver Nordjyske Stiftstidende.
Så for at tendensen ikke fortsætter, og også private gæster bliver væk, så går en masse aktører sammen om at lave en kampagne, der skal sikre, at nordjyderne stadig går ud og spiser.
Forrest i kampagnen er erhvervsminister Simon Kollerup (S). Han spiser stadig selv ude og opfordrer alle til at gøre det samme.
”Min helt klare opfordring til alle er at komme ud og bruge vores restauranter og cafeer. Jeg kan godt forstå, at man kan føle sig utryg i den her coronatid, vi lever i. Men jeg tager selv ud og spiser på restauranter og cafeer, da de jo er indrettet på en måde, så det er trygt at gå ud at spise for os allesammen. For vi passer på hinanden,” siger Simon Kollerup.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tommy Ahlers blander sig i debat om Airbnb
17-10-2025
-
HORESTA: Fjern aldersgrænsen for SVU – unges udvikling må ikke bremses
17-10-2025
-
Sunset Boulevard hædres som Succesvirksomhed 2025
17-10-2025
-
Tidligere Noma-kok åbner ny restaurant i Helsingborg
17-10-2025
-
Hotel Hesselet satser på gastronomi og langsom luksus
17-10-2025
-
Noma udvider med permanent butik og kaffebar i København
17-10-2025
-
Karrebæksminde får luksusresort med fokus på erhverv og velvære
17-10-2025
-
Markant hoteludvidelse i Aalborg sendt i høring
17-10-2025