Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Uanstændig kort varsel. Det er kommentaren fra Tom Pelle Jensen, næstformand i HORESTA Syddanmark, til meldingen fra regeringen fredag eftermiddag om, at der allerede fra lørdag klokken tolv indføres nye begrænsninger på højest halvtreds personer til private fester, skriver TVSyd.

”Forestil dig, at du står med en stor fest i morgen. Så skal du nu, her efter klokken 17 dagen før, i gang med at tynde ud i din gæsteliste, det er altså med urimelig kort varsel,” siger Tom Pelle Jensen, som også kritiserer regeringens kompensationsmodel.

På Hotel Vejlefjord er der i de kommende tre uger kun planlagt fester med under halvtreds deltagere, men efter efterårsferien kan vi blive presset, hvis dette fortsætter, siger hoteldirektør Flemming Jakobsen.

Læs hele historien her.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms

Regeringen regner foreløbigt med, at omkring 96 pct. af den planlagte momsnedsættelse på fødevarer vil slå igennem som lavere priser for forbrugerne. Beregningen bygger på en antagelse om fuldt prisgennemslag fratrukket virksomhedernes administrative omkostninger ved et differentieret momssystem.

Log ind