Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I juni proklamerede Mette Frederiksen, at når coronasmitten steg - sandsynligvis til efteråret - ville man have nationale planer for indsatsen mod corona klar. Nu er vi halvvejs inde i efteråret. Coronasmitten har været stigende. Alligevel har ingen nationale varslingsplaner set offentlighedens lys, skriver Berlingske.

Derfor presser Danmarks måske mest indflydelsesrige økonomer nu på, for at der kommer nationale handlingsplaner på bordet.

”Regeringen bør så vidt muligt reducere den usikkerhed, husholdningerne og virksomhederne står overfor. Det kan ske ved at fremlægge en plan for hvilke konkrete værktøjer, der kan tages i anvendelse under forskelige smitteforløb. Det kan sagtens lade sig gøre at udarbejde en sådan plan - man bruger det allerede i Irland og New Zealand,” siger Overvismand Carl-Johan Dalgaard i forbindelse med udgivelsen af Vismændenes efterårsrapport, hvori anbefalinger for dansk økonomi udstikkes.

Læs hele historien her.

Se også

Folkemødet 2026

HORESTA er igen i år til stede på Folkemødet, hvor vi samler politikere, beslutningstagere og branchens aktører til debatter om turisme, hoteller, restauranter og de vilkår, der former erhvervet. Her sætter vi branchens dagsordener til debat og bringer erhvervets perspektiver ind i de politiske samtaler.

Blog: Selvfølgelig skal museerne ikke have skattefrie konkurrencefordele

Når museer driver kommercielle aktiviteter, bør de beskattes på lige vilkår med andre virksomheder. Klare regler er nødvendige for at sikre fair konkurrence mellem museer og oplevelseserhvervet. Sådan lyder det fra poltisk chef, Maria Olafsson, i dette debatindlæg, som også har været bragt i Berlingske.

Log ind