Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Coronakrisen har sat en bremse i rigtig mange projekter og har især været hård ved restaurations- og hotelbranchen. Men slå et hotelprojekt i Vejles midtby ihjel får krisen ikke lov til. Tilbage i januar i år løftede Vejle Amts Folkeblad sløret for en planlagt ombygning af den såkaldte Lilly-bygning.
Ejendommens ejer gennem de seneste tre år, Danica Ejendomme, havde sendt en byggeansøgning til Vejle Kommune, og chief portfolio manager hos Danica Ejendomme Thomas Engstrøm fortalte, at selskabet var i dialog med en interesseret hotelkæde.
”Det kan godt være, at det udefra ser ud, som om der ikke sker noget. Men vi ved, at der er sket noget internt. Hotelplanerne er bestemt ikke skrottet, selvom vi fortsat ikke har en aftale på plads. Men vi arbejder fortsat på sagen, og vi har fortsat en tro på, at det kan realiseres,” fortæller Thomas Engstrøm.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Scandic henter ny salgsprofil til prestigehotel på Aarhus Ø
02-10-2026
-
Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark
02-10-2026
-
Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur
02-10-2026
-
Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder
02-10-2026
-
Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus
02-10-2026
-
Kattegatcentret er blevet Green Key-certificeret
02-10-2026