Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hos restaurantkæden Bone’s vurderer man at have mistet et sted mellem 30 og 35 millioner på coronanedlukningerne, men man har indtil videre undgået at skulle afskedige personale og lukke restauranter. Selvom op mod 35 millioner kan lyde af mange penge, har Bone’s, ifølge restaurantkædens administrerende direktør, Jan Laursen, langt fra mistet en tilstrækkelig stor del af sin omsætning til at blive kompenseret, skriver Politiken.
”Jeg håber, den her aftale rammer dem af mine kolleger, som er allerhårdest ramt – for vi kan ikke selv bruge den til noget som helst,” siger han.
Hos HORESTA, møder man overordnet den nye aftale med tilfredshed. Men man mener ikke, den når i mål. Politisk chefkonsulent i HORESTA, Kristian Nørgaard, kritiserer, at der fortsat ikke gives nogen kompensation til omsætninger, der ikke går tabt som følge af forbud, men i stedet som følge af anbefalinger. Desuden retter han en kritik mod ordningen med arbejdstidsfordeling, der tilbage i august erstattede lønkompensationsordningen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Byret afsiger dom mod skyggehotel i København
23-08-2026
-
Internationalt: Over 300 nye hoteller åbner i Europa i 2026
21-08-2026
-
Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart
21-08-2026
-
Internationalt: Europa står for en tredjedel af verdens ferieforbrug
21-08-2026
-
Rekordmange passagerer løfter Københavns Lufthavn
21-08-2026
-
København vil begrænse antallet af delecykler
21-08-2026
-
Kæmpetrolde skal tiltrække flere gæster til nordjyske byer
21-08-2026
-
Ny direktør skal løfte Karrebæksminde Strandhotel
21-08-2026