Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det gik ellers godt hos Restaurant Furesøbad, der efter genåbningen i foråret søgte efter en række nye tjenere for at følge med efterspørgslen på à la carte gæster. Det fortalte forpagter Michael Bay Olsen til Furesø Avis i midten af juli.
Men efter regeringens nylige stramninger i restaurationsbranchen, der byder på mundbind og lukning kl. 22, er der sket en tydelig forandring, fortæller event- og marketingkoordinator Gitte Praastrup. Det gælder både almindelige gæster i restauranten men især selskaber, som før coronatiden var den drivende kraft i deres forretning.
”Da restriktionerne kom, mærkede vi en kraftig nedgang. Det vi især kan mærke er, at selskaber bliver afbestilt eller udskudt, og de siger ofte, at det er fordi, at familien ikke tør begive sig ud. Det gælder særligt familier, hvor der er mange ældre mennesker. Tidligere plejede min telefon at ringe 30 gange om dagen, nu ringer den kun få gange om dagen, ” siger hun.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
To nye profiler i HORESTA Arbejdsgivers bestyrelse
29-05-2026
-
Nimb kåret som årets hotel i Danmark
29-05-2026
-
Moderaterne vil løfte turismen i økonomisk debat
29-05-2026
-
Hotel i Horsens får DGNB guld-certificering
29-05-2026
-
Varde satser stort på kunst og turisme
29-05-2026
-
Søvnturisme vinder frem blandt danskerne
29-05-2026