Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Outdoor-turismen har gennem flere år været i vækst, men corona har for alvor accelereret efterspørgslen på autentiske og naturnære oplevelser.
Samtidig melder nye målgrupper sig på banen, som i stigende grad får øjnene op for muligheden for outdoor-ferie i Danmark, hvilket har skabt et unikt markedspotentiale for at udvikle helt nye oplevelser, styrke eksisterende og give endnu flere adgang til gode oplevelser i naturen.
Derfor lancerer Dansk Kyst- og Naturturisme nu et nyt innovationsprogram under navnet ”TourismX Challenge - Outdoor”, som skal styrke udbuddet og forbedre tilgængeligheden af outdoor-oplevelser i Danmark. Her inviteres startups og etablerede virksomheder til at byde ind med løsninger, der kan nytænke outdoor-oplevelser – såvel som digitale løsninger, der kan optimere outdoor-branchens processer.
”Vi ser allerede en spirende aktivitet i produkt- og konceptudvikling inden for naturoplevelser. Men der er behov for endnu mere udvikling og flere tilbud, hvis vi skal indfri det store potentiale, som outdoor-turismen står overfor,” fortæller Rasmus Friis Sørensen, innovationschef hos Dansk Kyst- og Naturturisme, og fremhæver potentialet i at koble outdoor-branchen med digitale løsninger.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026