Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Lars Fahlmann kan nu tage de lange briller på som direktør for BonBon-Land, i og med han pr. den 1. oktober har fået fjernet ordet »konstitueret« foran direktørtitlen, skriver Sjællandske.
Han overtog jobbet i maj efter den daværende direktør Mattis Wilmms, som døde pludseligt og uventet men helt naturligt af et hjertestop.
”Jeg har da gjort mig nogle tanker men skal lige lande i jobbet. Jeg er meget stolt over at være blevet tilbudt stillingen, da jeg holder meget af BonBon-Land. Jeg ser store udviklingsmuligheder i parken, så jeg glæder mig enormt meget til det videre arbejde og hvad der ellers måtte komme af nye tiltag,” siger 42-årige Lars Fahlmann, som er fra lokalområdet og har arbejdet i parken siden 2008, først som driftschef for spisesteder og butikker og de seneste tre års tid også for forlystelserne.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026