Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Kan mange tusinde løbere deltage i Royal Run i foråret? Og hvad med Roskilde Festival - bliver det muligt at opleve koncerter på Orange Scene næste sommer? Det er spørgsmål som dem, der for alvor begynder at presse sig på i det danske kulturliv. Flere store aktører kommer nu et nødråb og opfordrer regeringen til at komme med en langsigtet plan, skriver DR.dk.
Restaurationsbranchen er også særligt hårdt ramt af coronarestriktionerne. I øjeblikket skal restauranter, barer og caféer lukke klokken 22, og gæster skal bære mundbind - med mindre de sidder ned.
Kirsten Munch, der er politisk direktør i HORESTA, kalder også på en mere langsigtet plan fra politikerne, for restaurationsbranchen er også meget afhængige af at kunne arrangere større begivenheder med mange mennesker samlet på ét sted.
”Når coronavirus tilsyneladende er kommet for at blive, er det usandsynligt vigtigt, at der ligger noget forudsigelighed bag beslutningerne,” siger hun og efterlyser i samme ombæring, at der skabes større klarhed om, hvad vi egentlig navigerer efter, når der indføres restriktioner, og hvornår de ophæves igen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Roberta’s Society sætter rekord i Aarhus
06-10-2026
-
Crowne Plaza i København får nye ejere
06-10-2026
-
Turismens vækst bremser op
06-10-2026
-
Kurhotel Skodsborg blandt Europas 20 bedste spaer
06-10-2026
-
Folketingets åbning: Regeringen varsler kontrol med korttidsudlejning
06-10-2026
-
Fire branchefolk skal finde talenter til HORESTA Årsdag 2026
06-10-2026
-
HORESTA efterlyser kontrol med korttidsudlejning
06-10-2026
-
Fem forhold kan afgøre turistskattens skæbne
06-10-2026