Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Lars Seier Christensen, medstifter af Saxo Bank og medejer af Michelin-restauranterne Alchemist og Geranium, har tidligere bakket op om regeringens håndtering af coronavirus, hvor han mente, at den ”hardcore” linje med nedlukningen af landet var nødvendig, skriver Berlingske.
Men Lars Seier Christensen ser nu med en større skepsis på regeringens nye coronarestriktioner. Siden deres indtog har der været en voldsom kritik af den manglende dokumentation for, at det er i restauranter og barer, at smitten er størst. Restriktionerne er blandt andet blevet omtalt som »et karaktermord på en hel branche«. Det virker ifølge Lars Seier Christensen, som om der ikke er meget evidens bag de beslutninger, der bliver truffet nu.
”Man sidder ikke med en tryg følelse af, at regeringen virkelig har faciliteret en grundig gennemtænkning af det her. Man sidder lidt med en følelse af, at man hiver lidt ned fra alle hylder, alt efter hvad der lige passer i humøret den dag. Samtidig nedlægger man altså mange menneskers liv ved at gøre det,” siger han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Byret afsiger dom mod skyggehotel i København
23-08-2026
-
Internationalt: Over 300 nye hoteller åbner i Europa i 2026
21-08-2026
-
Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart
21-08-2026
-
Internationalt: Europa står for en tredjedel af verdens ferieforbrug
21-08-2026
-
Rekordmange passagerer løfter Københavns Lufthavn
21-08-2026
-
København vil begrænse antallet af delecykler
21-08-2026
-
Kæmpetrolde skal tiltrække flere gæster til nordjyske byer
21-08-2026
-
Ny direktør skal løfte Karrebæksminde Strandhotel
21-08-2026