Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter pres fra Københavns restauranter og HORESTA lykkedes det i sidste uge at få forlænget mulighederne for ekstra udeservering til at gælde resten af året.

Nu er der blevet åbnet for ansøgninger - følg linket her.

I HORESTA fortsætter vi arbejdet for, at ordningen også kommer til at gælde i 2021. Det afhænger dog i høj grad af, at denne forlængelse følges af virksomhederne, og at der lukkes for udeserveringen i overensstemmelse med reglerne, så der ikke sker unødig gene i forhold til naboerne. Som nævnt i sidste uge vil overholdelse af reglerne blandt andet være noget af dét, der gør det muligt også at få en dispensation for ekstra udeservering i 2021.

Morten Dahlin får ny rolle i Venstre

Fungernede turismeminister Morten Dahlin er udpeget som ny gruppeformand for Venstres folketingsgruppe. Udnævnelsen sker midt i igangværende regeringsforhandlinger.

Restaurant Insights 2026 - København

Kl. 9.00 - 13.00

Få inspiration til hvordan du kan udvikle din virksomhed og bliv opdateret på de seneste markedsdata og forventninger til branchens udvikling.

Log ind