Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er positive takter i de hjælpepakker, som regeringen fik vedtaget sent tirsdag. Det vurderer HORESTA, skriver Jyllands-Posten. Men der er fortsat vigtige elementer, som skal falde på plads, og den udvidede hjælp kan ikke forhindre fyringer og konkurser hos restauranter og hoteller i de kommende måneder.
”Det virker, som om politikerne har forstået alvoren. Det er en omfattende aftale, som imødekommer nogle af de udfordringer, erhvervet har. Men det er ikke alle problemer, som er løst,” fortæller Kirsten Munch, politisk direktør i HORESTA.
Hun peger først og fremmest på aftalen om arbejdstidsfordeling, populært kaldet delejob, som i slutningen af august afløste ordningen med lønkompensation, der skulle forhindre fyringer. Ordningen med delejob er imidlertid både for dyr og for ufleksibel for hoteller og restauranter.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026