Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Tusindvis af julefrokoster er aflyst, fordi forsamlinger på mere end 10 personer er forbudt. Nu opfordrer HORESTA til, at virksomhederne i stedet giver medarbejderne et gavekort til besøg på en restaurant. Det vil glæde medarbejderne og hjælpe en branche, som står til et miste et milliardbeløb og derfor har hårdt brug for omsætning, lyder begrundelsen i Politiken.
I Dagrofa Foodservice og Dagrofa Logistics har man besluttet at give i alt 1.000 medarbejdere et gavekort på 500 kr., der kan benyttes på godt 30 restauranterne rundt i Danmark.
”Det vil være en meget stor hjælp på et tidspunkt, da branchen står til at miste 2,5 mia. kr. i omsætning fra manglende julearrangementer,” siger Kristian Nørgaard, politisk chefkonsulent i HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026