Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Kristian Nørgaard, der er chefpolitisk konsulent i HORESTA, påpeger efter de seneste restriktioner, at der behov for at skrue på ordningerne, som det ser ud nu. Sådan skriver Børsen.
”Det er ikke nok kun at kunne blive kompenseret for faste udgifter, for det er ikke de største udgiftsposter for virksomhederne. Vi vil bare gerne undgå, at folk går fra hus og hjem,” siger Kristian Nørgaard
For Danhostel, der repræsenterer 63 hostels og vandrehjem, smed erhvervsministeren en krog af optimisme ud til virksomhederne, da han fortalte om udvidelse af hjælpepakkerne, fortæller sekretariatschef Allan Schmidt. For hvis hjælpepakkerne ikke bliver udvidet, vil der følge en lang række af konkurser de næste 3-6 måneder, siger Allan Schmidt.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Fem markante hoteller vender tilbage til HORESTA
26-06-2026
-
Sommerens vigtigste tjek: Unge medarbejdere
26-06-2026
PRESSEKLIP
-
Cofoco sætter ny overskudsrekord
26-06-2026
-
Ny Scandic-kæde udvider til endnu et nordisk marked
26-06-2026
-
Danmarks rigeste mand vil købe Aarhus Airport
26-06-2026
-
Milliondonation skal sikre nordjysk attraktion
26-06-2026
-
De Konservative vil styrke turismens rammevilkår
26-06-2026
-
Ny ledelse sætter kursen på Hotel Pejsegården
26-06-2026
-
Nu åbner ny turismeuddannelse for ansøgere
26-06-2026
-
Internationalt: Hotel Hans Egede i Nuuk løfter resultatet markant
26-06-2026