Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I HORESTA håber politisk chefkonsulent, Kristian Nørgaard, på, at regeringens hjælpepakker vil blive sat i værk hurtigst muligt, så de nye restriktioner ikke fører til flere fyringer i branchen, skriver TV2 Lorry.

”Lige nu er det for tidligt at tale om, præcis hvor mange fyringer, det her kan føre til, men der er ingen tvivl om, at de annoncerede hjælpepakker skal komme meget snart, for ellers er der ingen tvivl om, vi kommer under et enorm pres,” siger Kristian Nørgaard til TV 2 Lorry.

Det er især udsigten til at miste indtægt i juletiden, der gør ondt. For de nye restriktioner kommer både til at gøre selskaber mindre, ligesom de kommer til at skræmme kunder væk, vurderer han.

Læs hele historien her.

Lars Larsen Group udvider med konferencecenter

Lars Larsen Group styrker sin position inden for møder, konferencer og events med opkøbet af Gubsø Garage i Silkeborg. Konference- og eventcenteret bliver en del af koncernens voksende portefølje af hoteller, restauranter og mødefaciliteter.

Hotellerne fortsætter fremgang i overnatninger trods påskeeffekt

Friske overnatningstal for hotelbranchen viser 1,68 mio. overnatninger i april. Det svarer til en fremgang på 2,9 pct. sammenholdt med april sidste år. Fremgangen sker endda på trods af, at påsken sidste år lå sent og derfor trak april op i 2025. Tallene er relativt upåvirket af den internationale usikker – for nu.

Log ind