Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Kære politiske beslutningstagere. Danskernes mentale sundhed er truet.  Sådan indledes et brev fra Danske Biografer, Comedy Zoo, Danske Bowlingcentre, Bones, Divisionsforeningen, Dansk Live, Cocks & Cows, Esport Danmark og Old Irish Pub.

De er gået sammen for at sætte fokus på det vigtige i, at vi husker at more os, grine og glæde os i en mørk tid. Vi skal passe på vores mentale sundhed og huske at holde en ”coronapause” engang imellem.

”Fælles for alle os i oplevelsesindustrien er, at vi er hårdt ramt af coronarestriktioner, og vi oplever også at ligge under for danskernes bekymring. Vores gæster er nemlig ofte usikre på, hvad der er trygt, og hvad der ikke er. Vi står nu derfor sammen om et opråb, der opfordrer til, at myndigheder og politikere prioriterer den mentale sundhed, når restriktionerne fremover skal justeres,” lyder det.

Læs brevet i sin fulde længde her.

Regeringen dropper turismeskat men fastholder krydstogtafgift

Regeringens plan om en turistskat på overnatninger i København og Aarhus er ikke med i finanslovsudspillet. Til gengæld vil regeringen fra 2028 indføre en afgift på 200 kr. pr. krydstogtpassager, som ventes at indbringe staten 300 mio. kr. årligt.

Turismeskat kan indbringe staten 350 mio. kr. i to byer

En turismeskat på 20 kr. pr. overnatning i København og Aarhus kan give staten en årlig indtægt på omkring 350 mio. kr. Det viser nye beregninger fra skatte- og vækstminister Jakob Engel-Schmidt, der samtidig understreger, at der er betydelig usikkerhed om konsekvenserne.

Fem forhold kan afgøre turistskattens skæbne

Regeringen overvejer ifølge et internt notat en turistskat på 20 kr. pr. overnatning i København og Aarhus som led i finansieringen af et kommende skatteudspil. Turistmonitor peger i en analyse på uenighed om både selve afgiften og anvendelsen af indtægterne.

Log ind