Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Efter fredagens pressemøde om coronarestriktioner i Statsministeriet savner hotelejere svar på, hvordan de vil blive kompenseret for de nye restriktioner. Derfor fulgte man nøje med på Hotel Scheelsminde i Aalborg, skriver TV2 Nord.
Her var medejer af Hotel Scheelsminde, Anemette Bühlmann, og formanden for HORESTA i Region Nordjylland, Lars Mouritzen, samlet for at se, hvad regeringen vil gøre for deres branche. Og det er et dårligt tidspunkt for restaurationsbranchen, at de nye restriktioner kommer på, da november og december er nogle af de måneder med størst omsætning, lyder det fra HORESTA.
”Det har jo den konsekvens at mange virksomheder, som i forvejen ligger ned simpelthen får dødsstødet af det her. Det er jeg slet ikke i tvivl om,” siger Lars Mouritzen fra HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026