Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hvis der er to ting, København er ramt af i disse tider, så er det tomme hotelværelser og boligsøgende studerende, skriver TV2 Lorry.
På Savoy Hotel på Vesterbrogade sad hoteldirektør Karim Nielsen og grublede over, hvordan de igen skulle få fyldt værelserne op og få skabt liv på det gamle hotel. Og han fandt svaret i nogle af de mange hundrede unge studerende, der er flyttet til København for at studere, men som endnu ikke har fået foden indenfor på boligmarkedet. Så Karim Nielsen besluttede sig for at leje enkeltværelser ud til studerende for 5.500 kroner om måneden, hvilket har været en succes for alle involverede.
”De er allesammen enormt glade. Det, de primært er glade for, er, at det er et hotel, der ligger midt i byen og er tæt på universitetet og CBS, fremfor de måske skulle helt ud til Høje-Taastrup eller andre steder uden for byen for at bo,” siger Karim Nielsen til TV 2 Lorry.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026