Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Regeringen har med støtte fra Radikale Venstre, SF, Enhedslisten, Konservative og Venstre sent tirsdag vedtaget at udvide og forlænge hjælpepakken til kultur- og erhvervsliv med 8 milliarder kroner. Pengene vil blandt andet gå til den hårdt trængte restaurations- og hotelbranche, skriver Lolland-Falsters Folketidende.

Vi er overordnet set tilfredse. Kollegerne kan få hjælp til at dække omkostninger og lønninger, men det vil stadig koste nogle dyrt. Vi står på tærsklen til den mest indbringende måned på hele året. Med forsamlingsforbuddet bliver det umuligt for vores medlemmer at sikre den indtægt, der bærer dem igennem de stille måneder fra januar til marts. Det er der nogle, som ikke vil klare,” siger formand for HORESTA i Region Sjælland, Allan Hansen.

De Konservative vil styrke turismens rammevilkår

Turismen er et af Danmarks største erhverv, men får ikke politisk opmærksomhed svarende til sin betydning, mener Det Konservative Folkeparti. Partiet efterlyser bedre rammevilkår frem for øget regulering.

Log ind