Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der mangler et bedre hoteltilbud i udkanten af de større ukrainske byer til forretningsrejsende. Sådan lyder det fra Jesper Henriksen, der er tidligere leder af Radisson i Kyiv, som nu vil starte en ny hotelkæde med de to erhvervsdrivende Terry Pickard og Konstantin Ussar. Selv om finansieringen stadig mangler at falde helt på plads, så har de tre erhvervsdrivende store planer for fremtiden, skriver UkraineNu.dk.
De vil bygge 10 hoteller rundt omkring i Ukraine, som skal danne en ny hotelkæde i landet. Det skal være et billigere alternativ til de større kæder og have fokus på overnatning og ikke på bar og restaurant, men i stedet på et sikkert og billigt tilbud.
“Idéen er startet, fordi der er masser af hoteller med fire og fem stjerner i Kyiv, men i resten af de større byer i Ukraine er der ingenting. Der er mange hoteller, men du ved ikke, hvad du får. Alle hotellerne er drevet individuelt, ofte med ukrainsk ejerskab og ofte drevet som et privat ego-projekt, og der mangler derfor en rød tråd for hoteludbuddet udenfor Kyiv,” siger Henriksen og det hul i markedet, som han gerne vil udfylde.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ægtepar bag Restaurant Jordnær åbner vinbar i København
23-10-2026
-
Stays ekspanderer til udlandet
23-10-2026
-
Tre naturnationalparker udvides: Mere natur skal give nye oplevelser for turister
23-10-2026
-
Ny måling: Danskerne er fortsat bekymrede for økonomien
23-10-2026
-
Dansk dobbeltsejr ved EM for konferencekokke
23-10-2026