Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der mangler et bedre hoteltilbud i udkanten af de større ukrainske byer til forretningsrejsende. Sådan lyder det fra Jesper Henriksen, der er tidligere leder af Radisson i Kyiv, som nu vil starte en ny hotelkæde med de to erhvervsdrivende Terry Pickard og Konstantin Ussar. Selv om finansieringen stadig mangler at falde helt på plads, så har de tre erhvervsdrivende store planer for fremtiden, skriver UkraineNu.dk.
De vil bygge 10 hoteller rundt omkring i Ukraine, som skal danne en ny hotelkæde i landet. Det skal være et billigere alternativ til de større kæder og have fokus på overnatning og ikke på bar og restaurant, men i stedet på et sikkert og billigt tilbud.
“Idéen er startet, fordi der er masser af hoteller med fire og fem stjerner i Kyiv, men i resten af de større byer i Ukraine er der ingenting. Der er mange hoteller, men du ved ikke, hvad du får. Alle hotellerne er drevet individuelt, ofte med ukrainsk ejerskab og ofte drevet som et privat ego-projekt, og der mangler derfor en rød tråd for hoteludbuddet udenfor Kyiv,” siger Henriksen og det hul i markedet, som han gerne vil udfylde.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026