Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det bliver en noget amputeret folkefest, når FC Midtjylland i den kommende tid møder en række europæiske tophold i Champions League, skriver Herning Folkeblad. Byens værtshuse er klar til at vise kampene på storskærm. Men som det ser ud i øjeblikket, er der lagt op til noget af et antiklimaks, når tv-signalet slukkes efter første halvleg, fordi gæsterne skal gå hjem klokken 22.

Protesten over forholdene i restaurationslivet får fuld opbakning fra HORESTA.

”Vi deler frustrationen og er også kritisk over for regeringens tiltag. Restriktionerne er så skrappe og så mange, at vi har efterspurgt dokumentation og evidens for, hvordan de enkelte tiltag virker, men det har vi ikke modtaget,” siger Kristian Nørgaard, der er politisk chefkonsulent i HORESTA.

Han understreger, at hele branchen gør alt, hvad den kan for at eliminere smitte, så alle hjælper til med at passe på hinanden. HORESTA har også udviklet sit helt eget koncept, der hedder »Safe to visit«, som har sat tiltag i system for at undgå smitte.

Folkemødet 2026

HORESTA er igen i år til stede på Folkemødet, hvor vi samler politikere, beslutningstagere og branchens aktører til debatter om turisme, hoteller, restauranter og de vilkår, der former erhvervet. Her sætter vi branchens dagsordener til debat og bringer erhvervets perspektiver ind i de politiske samtaler.

Blog: Selvfølgelig skal museerne ikke have skattefrie konkurrencefordele

Når museer driver kommercielle aktiviteter, bør de beskattes på lige vilkår med andre virksomheder. Klare regler er nødvendige for at sikre fair konkurrence mellem museer og oplevelseserhvervet. Sådan lyder det fra poltisk chef, Maria Olafsson, i dette debatindlæg, som også har været bragt i Berlingske.

Log ind