Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Erhvervslivet i Nordjylland får nu en økonomisk håndsrækning.

Det ligger fast, efter at man blandt partierne på Christiansborg er blevet enige om en ny hjælpepakke.

Aftalen kommer, selvom nedlukningen i de syv kommuner nu officielt er afsluttet. Men hjælpepakkerne er stadigvæk nødvendige, lyder det fra Horesta.

Det skyldes, at eksempelvis hoteller, spillesteder og restauranter har forberedt sig på, at forretningen skulle være lukket frem til 3. december, som det officielt blev meldt ud. Derfor har de blandt andet aflyst arrangementer.

”Når vores kunder hører, at vi skal lukke ned, så annullerer de jo alt. Det siger sig selv. Meget efter 3. december er også aflyst,” siger formand for Horesta i Nordjylland Lars Mouritzen.

Hjælpepakken indeholder blandt andet:

  • Adgang til den generelle kompensationsordning for faste omkostninger, hvis virksomheder har en omsætningsnedgang på minimum 30 pct.
  • Virksomheder, der er ramt af, at deres medarbejdere ikke kan komme på arbejde, mangler vigtige leverancer eller generelt oplever produktionsnedgang, kan få kompensation.
  • Der laves en særskilt kompensationsordning for selvstændige mv. bosat i en af de nedlukkede kommuner, der ikke kan pendle til deres forretning uden for kommunerne.
  • For at genstarte turismen styrkes markedsføringen af Nordjylland som destination med 5 mio. kr.

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Museum får 63 millioner til ny udstilling

Danmarks Jernbanemuseum i Odense har fået 63 mio. kr. til en ny udstillingsbygning, der skal stå klar i 2030. Investeringen følger efter et rekordår, hvor museet havde 107.000 gæster.

Log ind