Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

De fleste restriktioner i Nordjylland bliver ophævet fra torsdag, og flere bliver lempet de kommende dage. Det oplyser Sundheds- og Ældreministeriet i en pressemeddelelse, skriver Ritzau.

Nordjyder frarådes fra torsdag ikke længere at rejse til resten af landet. Restauranter og caféer kan åbne fra fredag, ligesom der også blive åbnet for den kollektive trafik samt kultur- og fritidsliv.

Restriktioner for daginstitutioner, skoler, ungdomsuddannelser og videregående uddannelser lempes mandag. De syv kommuner er Vesthimmerland, Frederikshavn, Thisted, Hjørring, Brønderslev, Jammerbugt og Læsø.

Læs hele historien her.

Blog: Selvfølgelig skal museerne ikke have skattefrie konkurrencefordele

Når museer driver kommercielle aktiviteter, bør de beskattes på lige vilkår med andre virksomheder. Klare regler er nødvendige for at sikre fair konkurrence mellem museer og oplevelseserhvervet. Sådan lyder det fra poltisk chef, Maria Olafsson, i dette debatindlæg, som også har været bragt i Berlingske.

Morten Dahlin får ny rolle i Venstre

Fungernede turismeminister Morten Dahlin er udpeget som ny gruppeformand for Venstres folketingsgruppe. Udnævnelsen sker midt i igangværende regeringsforhandlinger.

Log ind