Tidligere på året blev der i den fynske hotel- og konferencebranche set frem mod efteråret, som plejer at være dens højsæson. Den skulle gøre op for de konferencer og messer, som i løbet af året er blevet aflyst på grund af corona. Det håb har efterårets smitteudvikling og restriktioner dog kvalt, skriver Fyens.dk.
Det står klart i en ny rapport, som Destination Fyn har udgivet. Rapporten bygger på en rundspørge blandt 27 fynske hotel- og konferencesteder og er foretaget i ugerne efter efterårsferien. En rapportens konklusioner er blandt andet, at fem af de adspurgte virksomheder er lukningstruede.
Man forventer et fald på de 27 hotel- og konferencefirmaers samlede omsætning fra 997 millioner kroner til 506 millioner kroner- altså lige knap halvdelen. Nogle forventer nedgang på mellem 60 og 70 procent.Alene fra september til den anden halvdel af oktober har branchen på Fyn mistet 182 millioner kroner i omsætning på grund af aflysninger.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotel Fjordgården renoverer restaurant og værelser
20-01-2021
-
Større hotel med grønnere look på vej: Flertal med S og V siger ja for anden gang
20-01-2021
-
Restaurant på Frederiksberg var en drøm, der skulle udleves: ”Jeg ved ikke, om vi klarer den. Vi har ikke flere penge tilbage”
20-01-2021
-
Tidligere michelinrestaurant er snart klar med nyt koncept
20-01-2021
-
Lola-kok Kamilla Seidler har ventet på hjælp i 10 måneder
20-01-2021
-
62 procent flere kunder hos Meyers i julen
20-01-2021