Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hen over sommeren begyndte flere og flere virksomheder at lægge ud af huset-møder i kalenderen igen. Smittetallene vendte dog atter til det værre, og firmaer såvel som privatpersoner, der valgte at holde fast i møder, konferencer og fester, endte i medierne, fordi coronavirussen spredte sig til sammenkomsterne.
Af frygt for smitte og dårlig omtale aflyser virksomhederne nu deres møder i flæng, og det efterlader mødestederne med en gabende tom kalender. I et skovområde i den Nordsjællandske by Helsinge er der ufrivilligt stille.
Det udendørs eventsted Haldbjerg Naturevents, der holder til her, plejer på dette tidspunkt at have bookede shelters og fyldte bålhytter med virksomheder, der har rykket deres møder, teambuildingøvelser og andre arrangementer ud i naturen. Nu har alle aflyst.
“Der er desværre ingen bookede virksomhedsmøder resten af 2020 og langt ind i 2021,” siger medstifter Tonny Pedersen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Bakken nærmer sig ny sæsonrekord
25-08-2026
-
Debat: HORESTA efterlyser at blikket på gastroturismen fastholdes
25-08-2026
-
Ny rapport stiller spørgsmål ved overturisme
25-08-2026
-
HORESTA: Byretsdom sætter vigtigt fokus på ulovlige skyggehoteller
25-08-2026
-
Copenhagen Marriott får ny direktør efter fem år
25-08-2026
-
Tidligere Ørsted-kontorer kan blive til hotel
25-08-2026
-
Jyllandsakvariet udvider efter markant gæstestrøm
25-08-2026
-
Nyt partnerskab skal løfte turismen i Køge
25-08-2026
-
Internationalt: Saudi-Arabien investerer 45 mia. kr. i forlystelsesparker
25-08-2026