Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Konferencesteder som Thaisenhus, Hotel Faaborg Fjord og Tøystrup Gods er ekstra hårdt pressede i de her tider med restriktioner. For selv om de efter de seneste udmeldinger har lov til at holde møder og konferencer for op til 500 mennesker, hvis de følger et sæt klare retningslinger, så oplever de, at lang de fleste af deres kunder alligevel aflyser. Det skriver Faaborg-Midtfyn Erhvervsråd i sit nyhedsbrev ifølge Fyens.
”Som reglerne er nu, må vi afholde cirka 80 procent af de arrangementer, vi havde booket i kalenderen. Med særlige forholdsregler og ændringer. Men vi oplever desværre, at 80 procent af alt, hvad vi havde i kalenderen, er aflyst,” fortæller Niels Nyboe, der ejer Tøystrup Gods, der plejer at lægge hus til små og store konferencer og sociale arrangementer for virksomheder og offentlige styrelser.
Hos Thaisenhus i Hillerslev ser man præcis det samme billede. Her taler Peter Thaisen om, at Thaisenhus kun har mellem 10 og 15 procent tilbage af de aftaler, der var i kalenderen for de næste måneder, og han tvivler på, at der kommer ret meget ind til de første måneder af 2021.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026