Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

De fleste af os ved, hvor meget en god ferie betyder. Og i år har sæsonen i høj grad været præget af ’stay-cation’. Vi har oplevet Danmark, som aldrig før. En tur på museum, et restaurantbesøg, et spaophold og et feriehus med familien og alt derimellem. Sådan skriver Birgitte Bergman, turismeordfører (K) og Mona Juul, erhvervsordfører (K) på Turisme.nu.

Her lyder budskabet:

”Vi kæmper for jer og vi arbejder for fjernelse af meningsløse restriktioner og anstændige hjælpepakker – og ikke mindst rykker vi løbende for at regeringen kommer i gang med at lave en strategi for fremtidens turisme og oplevelsesøkonomi. Vi har ikke glemt jer!”

Læs hele indlægget her.

Blog: Hvad skal der blive af København?

København står foran vigtige valg, der afgør hvilken slags hovedstad, vi ønsker. Turismen skaber vækst og arbejdspladser, og byen tiltrækker allerede gæster, som bruger den med omtanke. Derfor bør debatten handle om at udvikle byens styrker i stedet for at begrænse dem, lyder det fra HORESTA.

Log ind