Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Annulleringer er i løbet af den sidste måned væltet ind hos Hotel Koldingfjord, og det på trods af, at julefrokostsæsonen venter lige om hjørnet. Det skyldes, at flere danske virksomheder har sløjfet den årlige begivenhed, skriver Børsen.
Det ærgrer hoteldirektør, Peder Madsen, der på trods af covid-19 havde håbet på, at flere gæster ville lægge et julebesøg forbi hotellet.
“Vi plejer at holde fire store julefrokostarrangementer for 250 personer, og det er selvfølgelig ikke en mulighed, som verden ser ud lige nu. Vi har dog været meget fleksible og forsøgt at tilrettelægge arrangementer, der både tager højde for regeringens retningslinjer og sikrer, at vi kan mødes i mindre forsamlinger og fejre julen,” fortæller han.
Hotellet har i løbet af den sidste måned måtte aflyse arrangementer for en værdi på op imod 3 mio. kr., og Peder Madsen forventer, at flere vil tikke ind, når december rykker tættere på.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026