Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

For at sætte fokus på turisme- og oplevelseserhvervet, havde Folketingets Erhvervsudvalg onsdag formiddag en åben høring i Landstingssalen. Blandt de indbudte indlægsholdere var Allan L. Agerholm, direktør i BC Hospitality Group. Han sagde blandt andet i sit indlæg til politikerne:

”Man kan ikke spare sig til succes, men spare sig til afvikling.”

Allan Agerholm gennemgik nogle af de mange triste tal for oplevelsesbranchen i navnlig København. Der er blevet opsagt titusinder af medarbejdere og hoteller og restauranter og andre dele af erhvervet slås i dag med stærkt faldende besøgstal sammenlignet med sidste år.

Læs hele historien her.

HORESTA: Nye emballageregler kan sende restauranter ud i administrativt kaos

Om mindre end tre måneder risikerer caféer, restauranter og steder, der leverer takeaway at få et omfattende producentansvar for emballage med eget logo. Hos HORESTA møder reglerne stor bekymring, fordi virksomheder kan ende med at hæfte for emballage, de hverken producerer eller har reel indsigt i.

Log ind