Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

107 fik overrakt medaljerne ved en festlig overrækkelse her til eftermiddag på Scandic Falkoner.

”Uanset farven på metallet kræver det vilje, hårdt arbejde og i sidste ende et virkelig godt håndværk at få medalje. Vi er glade ved og stolte over jer. I er ikke kun skolens guld – I er branchens,” sagde direktør på Hotel- og Restaurantskolen, Anne-Birgitte Agger, til eleverne. 

Hun mindede i sin tale om, at dagens fejring også er en manifestation af, at vores branche – på trods af nedlukning og coronakrise – har fremtiden for sig.

Der vil altid være brug for verdens bedste mad, værtskab og hospitality og mennesker, der mestrer de håndværk. Netop medalje-eleverne er det fineste symbol på, at der er plads til livsglæde og nydelse, når vi er på den anden side. 

Danske kokkeelever vinder nordisk guld

Danmark kan kalde sig Nordens bedste, når det gælder kokkeelever. Ved de nordiske mesterskaber for elever sikrede de danske deltagere sig guld i kokkedisciplinen og sølv blandt tjenereleverne.

Log ind