Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Regeringens motiv med et forhøjet håndværkerfradrag er at skabe arbejde til nogle af de mange danskere, der har mistet deres job under coronakrisen. Helt aktuelt står vi med tusindvis af mennesker, der er beskæftiget i minkindustrien, men som skal finde et nyt job, når den sidste mink er aflivet. Det samme gælder mange af de ansatte på hoteller, restauranter og i rejsebranchen, skriver Jydske Vestkysten.
Mens mange brancher er sluppet nådigt igennem coronakrisen, er der ifølge HORESTA i dag 30.000 færre job i branchen end for et år siden. En frisk optælling fra Danmarks Statistik viser, at hotellerne i september solgte 40 procent færre hotelovernatninger end normalt. I andre lande er man kommet branchen i møde med lavere momssatser eller - i Storbritannien - kontant støtte til restaurantbesøg.
Nu er forhandlingerne om næste års finanslov i gang. Netop boligjobordningen er et område, hvor der kan justeres på kryds og tværs med beløbsgrænser, nye fradrag og måske helt nye brancher, der kan få en hjælpende hånd, skriver Jydske Vestkysten.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026