Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Coronavirussen er skyld i aflysninger i erhvervslivet. Det gælder både møder, overnatninger og konferencer. Vejlsøhus og søstervirksomheden Gl. Skovridergård i Silkeborg er nogle af de steder, der godt kan mærke, at COVID 19 for alvor er kommet til Danmark, skriver TV MidtVest.

”Vi har fået aflysninger for to millioner kroner, og det er en ordentlig del af vores årsomsætning. Det skal vi finde ud af, hvordan vi absorberer,” siger Jakob Beck Wätjen, der er Hotelchef for Gl. Skovridergaard & Vejlsøhus.

Hele virksomheden er påvirket af det store tab, og de prøver at løse problemet ved at optimere vagtplaner, og sørger for de ansatte holder deres afspadsering og ferie.

Se indslaget her.

Flere turister løfter sommeren i Aarhus-regionen

Årets højsæson har budt på fremgang hos både hoteller og attraktioner i Aarhusregionen. Samtidig fylder internationale gæster mere, og flere aktører melder om vækst fra blandt andet Nederlandene, Tyskland og Frankrig.

Log ind