Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
”Flere tusinde medarbejdere - og der er tale om et tocifret antal tusinder - er lige nu ramt af hjemsendelser eller fyringer. Det er så forfærdeligt. Min mailboks er fyldt men den slags beskeder. Det er lige nu og her, at det effektueres,” siger Katia K. Østergaard.
Det er coronavirussens udbredelse og regeringens opfordring til at begrænse omgangen med hinanden, der har sat et blodbad i gang blandt hoteller, restauranter og inden for turisterhvervet.
”Vi kommer ikke igennem det her uden yderligere afskedigelser. Lige nu handler det om at begrænse skaden. Det vigtigste redskab lige nu er at sikre virksomhederne likviditet og give dem mulighed for at beholde medarbejdere ved at staten giver lønkompensation,” siger Katia K. Østergaard.
Hun glæder sig over, at Horesta og 3F tidligere fredag indgik en aftale om, at arbejdsgiverne kan hjemsende medarbejdere uden løn som et forsøg på at minimere masseafskedigelser i hotel-, restaurant- og turisterhvervet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026